Książki oraz materiały, które warto mieć. Zapraszamy do odwiedzania naszego facebooka- Facebook, tam jesteśmy trochę bardziej „na bieżąco”.
W swojej wyobraźni Max przekształcił swój pokój w dżunglę, a następnie w otwarty ocean, po którym żeglował tam, gdzie mieszkają dzikie stwory. Choć ryczały, zgrzytały zębami, wywracały oczami i wygrażały strasznymi pazurami, to dzięki patrzeniu im w oczy udało mu się je oswoić. Został ich królem, a później przeżywał z nimi różne przygody. Max jednak zmęczył się tym wszystkim. Wysłał kreatury do łóżek bez kolacji. Wtedy jednak poczuł się samotny i zapragnął być tam, gdzie ktoś kocha go ponad wszystko. Zrezygnował więc z bycia królem, wskoczył do swojej łódki i popłynął z powrotem przez świat. Kolacja, wciąż ciepła, czekała w jego pokoju.
red. L. Emanuel, E. Bradley, Co się dzieje z tym dzieckiem. Interwencje psychoanalityczne w pracy z rodzinami z małymi dziećmi, 2018.
Klasyczna książka dla dzieci Sendaka podoba się dzieciom i ich rodzicom, ponieważ ujmuje częsty, jeżeli nie uniwersalny aspekt emocjonalności małych dzieci i ich rozwoju społecznego w okresie, gdy omnipotencja i myślenie magiczne osiągają apogeum. Historia ta odnosi się do doświadczenia dzieci związanego z ekscytacją odkrywaniem nowych mocy, pokonywania granic ustanowionych przez rodziców, a czasem ich obalania. To doświadczenie wiąże się również z poczuciem zagrożenia, że potworne pragnienia i fantazje całkowicie je zaleją, a zniszczenie okaże się nieodwracalne. Prawdopodobnie równie mocno ta opowieść uderza w rodziców, uaktywniając ich infantylne fantazje i strach, że widzenie dzieci jako potworów pozostanie w nich na zawsze.
red. L. Emanuel, E. Bradley, Co się dzieje z tym dzieckiem. Interwencje psychoanalityczne w pracy z rodzinami z małymi dziećmi, 2018.
Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?
Jak pokazać dziecku, że ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy nawet smutek kiedyś przeminie? Dobre książki dla dzieci to te, które są też dobrymi książkami dla dorosłych. Rodzice w naszej poczekalni często sięgają po publikacje dla najmłodszych i tylko czasami ukrywają wzruszenie 😉.
Książka „Kiedy nadchodzi smutek”- debiut Evy Eland z 2019 r. jest przewspaniała. I to absolutnie. Prosta forma i przepiękne ilustracje, ale przede wszystkim treść.
Książka opowiada o doświadczaniu smutku przez dziecko, czyli o doświadczaniu emocji, której dorośli nierzadko chcieliby zapobiec. Rodzice czują się w tej sytuacji niekomfortowo, dlatego często bagatelizują doświadczenia dziecka, mówiąc „nic się nie stało” lub starają się za wszelką cenę wydobyć dziecko z tego stanu. W tej książce zdecydowanie o tym nie ma. Eva Eland zachęca do pobycia, choć przez chwilę w smutku i do kontaktu ze sobą. Ta metoda jest absolutnie terapeutyczna.